Politik
  Netværk
  Rådgivning
  Medlemstilbud
Om ITB
Sitemap
Bliv medlem
 
Billeder fra arrangementer
  Netværksnyheder
  Kalender
  Mobile World Congress 2013
  Business Development
  Materiale fra arrangementer
  Medlemmer
ITB-Medlemsprofil
  Netfors
  Signicat
  ClubPeople
  EasyCorrect
  A Close Shave
  BridgeIT
  Moch
  Mannov
  DK Online
  Targit
  Flex-Force
  Process Factory
  Simservice
  Promando
  Komfo
  ConVision
  Kuadriga
  Pamci Networks
  Nabto
  Rovsing Management
  VestConsult
  Saseco
  Informi
  Bloom
  T26 Technology
  Exergi
  GoApplicate
  C-Tilsted
  Pragmasoft
  Queue-it
  IT Minds
  SAS Institute
  Atkins
  TestHuset
  Proadvisor
  Brug netværket!
IT Minds

IT Minds yder konsulentstøtte på en række IT-relaterede områder lige fra projektudvikling og webløsninger til support og rådgivning. Virksomheden er blot 6 måneder gammel, vokser stødt, holder til i Aarhus og planlægger at udvide til København, Odense og Aalborg når tiden er moden. IT Minds er den eneste virksomhed i Danmark, som udelukkende består af studerende, derfor er konsulenterne både fleksible, engagerede og billige.

IT-Minds logo med glasspejl - klipfil

IT Minds er en virksomhed som favner bredt på et meget specifikt forretningsområde. De fleste virksomheder har en række mindre problemer, som aldrig bliver løst, fordi opgaven enten er for lille til en traditionel udbyder, eller fordi opgaven aldrig er vigtig nok til at blive ordnet internt i it-afdelingen. En typisk opgave som IT Minds påtager sig er at programmere add-ins til programmer eller webapplikationer:
"Vi har netop lavet et simpelt værktøj til EL:CON, hvor de ved at klikke nogle forskellige muligheder af hurtigt kunne omsætte en masse løs data til regulære energioptimeringsrapporter", forklarer direktør for projekter og udvikling, Morten Astrup Christensen.
IT Minds løser de små opgaver, som ofte spænder ben i de større processer, men som  ikke kan svare sig at løse ?til fuld pris?. At det er studerende, som leverer varen påvirker dog hverken kvaliteten af løsningen eller forholdene for aftalen. 

Studierabat på engagement og fleksibilitet
Konsulenterne som er ansat i IT Minds går på universitetet, og specialiserer sig i datalogi eller læser til it-ingeniører, dvs. at de besidder kompetencer i mange sprog og på mange platforme. Hyrer du IT Minds, arbejder konsulenten dog på samme vilkår som enhver anden konsulent. Med IT Minds får du altså de økonomiske fordele ved at ansætte studerende, samtidig med at du har garanti for at opgaven bliver løst fyldestgørende:
"IT Minds gør det meget nemt for virksomhederne at bruge studerende. For det første kan det være svært selv at finde en studerende med de rette kompetencer, desuden har man ingen garanti for, at vedkommende løser opgaven tilfredsstillende. Der tager vi risikoen og ansvaret, samt står for alt det administrative" siger direktør for salg og kunderelationer, Jonas Vognsen.

Udover de økonomiske fordele ved at ansætte studerende er der også langt mere fleksibilitet og engagement, end man kan forvente hos en mere erfaren ansat i feltet:
?De unge tjener bedre end de ellers ville, samtidig med at IT Minds tilbyder interessante arbejdsopgaver, som både pynter på et CV, og giver kontakter i forretningslivet. Derfor ser man også et sjældent engagement og gå-på-mod hos vores konsulenter.? uddyber Morten Astrup Christensen.

Vokseværk
IT Minds' kunder er hovedsageligt store og mellemstore virksomheder med base i Aarhus, men direktørerne Jonas Vognsen og Morten Astrup Christensen er ved at skabe et stort netværk i Hovedstadsområdet:
"IT Minds er godt et halvt år gammel, men vokser hurtigt og vi overvejer da også mulighederne for at udvide til både København, Aalborg og Odense", afslutter Jonas Vognsen.

Besøg IT Minds

   
 
 jonas---profilbw
"At hyre studerende er ofte en bedre løsning end out-sourcing, da vores konsulenter er både kreative og kvalitetsbevidste." siger direktør for salg og kunderelationer, Jonas Vognsen.


Morten
"IT Minds forvandler ?nice-to-have? til ?need-to-have?: Ikke-rentable arbejdsgange kan pludselig betale sig." siger direktør for projekter og udvikling, Morten Astrup Christensen
 
 
Kontakt  |  Forretningsbetingelser  |  English