Fra visioner til virkelighed
Kære ITB-medlemmer!
Tirsdag i denne uge fik vi en ny minister for IT- og teleområdet. Charlotte Sahl-Madsen blev udnævnt til videnskabsminister. Selvom den nye minister ikke tidligere har beskæftiget sig med vores område, så er der grund til at forvente, at Charlotte Sahl-Madsen tager fat på de mange muligheder, der ligger på IT- og teleområdet. Hvis hun evner, at få tænkt branchens dagsorden ind i den bredere samfundsdagsorden, så bliver hun en god og stærk minister.
Først og fremmest skal der tages fat på opgaven med at få omsat Højhastighedskomitéens visioner til virkelighed. Det vil bidrage til at løse mange af de udfordringer vores samfund i dag står overfor. Det kræver en målrettet indsats, og her skal den nye minister tage fat med det samme. Et andet væsentligt punkt for den nye minister, er udbredelsen og inddragelsen af grøn it. I regeringens nye arbejdsprogram, som blev fremlagt onsdag i denne uge, står, at Danmark skal være et grønt vækstlaboratorium. Det kan ikke ske uden at inddrage it-løsninger, hvor vi i Danmark har meget at byde ind med. Efter COP15 står det nu endnu mere klart, at Grøn IT ikke er til at komme udenom, når den nye grønne dagsorden skal skrives. Vi vil i 2010 bruge mange kræfter på Grøn IT, så klimaaftaler og mål bliver omsat til virkelighed. Vi opfordrer den nye videnskabsminister til at arbejde aktivt for at sikre,
at grøn it bliver et af midlerne til at opnå de nødvendige CO2 reduktioner. Men også at de store eksportmuligheder, der ligger i grøn teknologi, bliver indfriet.
Kort sagt bliver Charlotte Sahl-Madsen hovedopgave på IT- og teleområdet, at omsætte de mange visioner til virkelighed gennem beslutninger i regering og Folketing. Det arbejde bidrager vi gerne med, og vil ønske den nye videnskabsminister velkommen i jobbet og held og lykke med arbejdet. Samtidig vil vi gerne takke Helge Sander for hans engagerede indsats på posten i mere end otte år. Nedsættelsen af Højhastighedskomitéen er et af de resultater, som vi er glad for og som der er grund til også at takke Helge Sander for.
Netop Højhastighedskomitéens anbefalinger bliver et af hovedemnerne på IT-Branchens årsmøde torsdag den 11. marts fra kl. 16.00. Hvordan bliver visionerne gjort til virkelighed, og hvordan fremmer vi de forretningsmuligheder, som visionerne lægger op til. Kom og hør svarene på årsmødet, og mød samtidig nye og gamle kolleger. Årsmødet afsluttes med den traditionsrige middag med god vin og mad – i år med en buffet med udsøgte retter fra det italienske køkken. Der er langt op til en oplevelsesrig dag og aften, hvor vi glæder os til at byde velkommen!
Tilmeld dig årsmødet her.
Venlig hilsen
Morten Bangsgaard
Adm. direktør
IT-Branchen
Nye ITB-medlemmer
Softcom Solutions A/S -
www.softcom.dk
SoftComs speciale er avanceret drift og outsourcing af IT-infrastrukturer. Vi tager os af alt vedrørende din IT-infrastruktur og sørger for effektiv, sikker og pålidelig drift.
Se hele ITBs medlemsliste her.
ITB nyheder
Ændring af vedtægter som følge af ny selskabslov
I forbindelse med den nye Selskabslov videreformidler ITB her information om ændringer i selskabsvedtægter fra Erhvervs- og Selskabstyrelsen. Læs hvordan I som selskab bør forholde jer og hvornår det er tid til at anmelde ændringer i vedtægter.
Læs mere her.
FAIR Certificering - for miljømæssig og humanitær ansvarlighed
FAIR-Danmark indsamler brugt computerudstyr, der alt for ofte destrueres i funktionsdygtig tilstand. Destruktion af IT-udstyr er både dyrt for virksomheder, miljøbelastende og spild af en potentiel ressource; i stedet opretter vi centre i Syd til gavn for skoler, og dermed børn og unge. På den måde får udstyret nyt liv og giver mulighed for, at børn og unge i verdens fattigste lande kan få et kendskab til informationsteknologi.
Læs mere her.
ITB arrangementer
ITB Møde: Helikopter perspektiv på it-branchen
IT-Branchen er vært ved et morgenmøde på EasyFairs Messen i Bella Centret. Ved mødet sætter vi fokus på fremtiden og de muligheder som vi står overfor som branche. Til mødet har vi inviteret Per Andersen, adm. direktør for IDC Nordic og Benelux til at give sit bud på, hvilke forretningsmuligheder fremtiden bringer for vores branche. IDC har for nylig offentliggjort deres analyse IDC Directions 2010 og Per Andersen vil med udgangspunkt i denne sætte fokus på fremtiden for it erhvervet i Danmark.
|
Dato:
|
10. marts 8:30 - 10:00
|
|
Sted:
|
EasyFairs 2010 i Bella Center, Center Boulevard, 2300 København S
|
|
Tilmeldingsfrist:
|
8. marts 2010
|
|
Pris:
|
Det er gratis at deltage i mødet.
|
Læs mere her.
ITBs Generalforsamling og Årsmøde 2010
I år sætter vi nye forretningsmuligheder på dagsordnen ved at sætte årets vigtigste IT-rapport til debat. Højhastighedskomitéens anbefalinger til, hvordan Danmark udvikler sig til et højhastighedssamfund, betyder et teknologisk kvantespring fremad. Et spring der giver og medfører nye forretningsmuligheder til vores branche. Derfor er den dagsorden vigtig for os. Så mød op og deltag i årets vigtigste it-debat.
Som altid indleder vi ITBs Årsmøde med generalforsamling, fra kl. 15.00 - 16.00, hvorefter vi fortsætter med et spændende eftermiddagsprogram. Årsmødet afrundes med en dejlig festmiddag i Børssalen.
|
Dato:
|
11. marts, kl. 15.00 - 23.30
|
|
Sted:
|
Børsbygningen, Slotsholmsgade, 1217 København K
|
|
Tilmeldingsfrist:
|
3. marts 2010
|
|
Pris:
|
Kun for ITBs medlemmer. Pris for deltagelse kr. 1.450,- ex. moms. Ved betaling pr. faktura tillægges et ekspeditionsgebyr på 200 kr.
|
|
Vilkår:
|
Afbud senest den 25. februar 2010 pr. mail til
bbc@itb.dk
Ved afbud efter dette tidspunkt tilbagebetales deltager-betalingen ikke.
|
Tilmeld dig her.
TELE2010
IT-Branchen, DI-ITEK, TI og Teleteknisk Selskab sætter fokus på, om fantasien er stor nok i telekommunikationsindustrien. Det er stadig SMS og Voice, der er "driverne". Men det er tjenester, som er under hårdt prispres. Så hvis ikke telebranchen skal blive rene "bits & bytes" leverandører - må fantasien i industrien op i gear! Konferencen giver konkrete bud på nye innovative services og applikationer, der vil blive efterspurgt i fremtiden - er telebranchen klar til at løfte opgaven?
|
Dato:
|
16. marts, kl. 8.30 - 16.00
|
|
Sted:
|
Ingeniørhuset, Kalvebod Brygge 31 - 33, 1780 København V
|
|
Tilmeldingsfrist:
|
10. marts 2010
|
|
Pris:
|
Deltagergebyr: Medlemmer af ITB, DI-ITEK, IDA/TTS kr. 1595,- (oplyses ved tilmelding). Ikke medlemmer: kr. 2495,-. Alle priser er ekskl. moms.
|
|
Vilkår:
|
Via IDAs mødetilmelding på telefon:
33 18 48 18
33 18 48 18
, arrangementsnr. 100099. eller via IDAs hjemmeside: Arrangementsnr. 100099. Husk at du skal være logget på hjemmesiden, inden du kan tilmelde dig. Er du ikke registreret som bruger af IDA.DK, er det meget nemt at blive det - klik blot på "ny bruger" og følg anvisningerne.
|
Program og tilmelding her.
Er du klar til de nye regler i EUs momspakke?
Dansk
Erhverv inviterer i samarbejde med KPMG til et seminar om de nye momsregler.
Ikke siden 1994 er der sket så store ændringer i momsreglerne! Få overblikket, så du kan vurdere betydningen for din virksomhed og nå at tage dine forholdsregler i tide.
Efter seminaret ved du, hvad ændringerne går ud på, så du kan vurdere, hvilke ændringer der skal ske i din virksomhed.
|
Dato:
|
17. marts 9:00 - 10:30
|
|
Sted:
|
Børsbygningen, Slotsholmsgade, 1217 København K
|
|
Tilmeldingsfrist:
|
10. marts 2010
|
|
Pris:
|
Det er gratis for medlemmer af IT-Branchen og Dansk Erhverv at deltage i Kurset. For ikke-medlemmer opkræves et deltagergebyr på kr. 550,- ekskl. moms.
|
|
Vilkår:
|
Som medlem af IT-Branchen er man automatisk medlem af Dansk Erhverv.
|
Program og tilmelding her.
Grøn Business - Kick-Off for ny ITB strategi
IT-Branchens hovedbestyrelse har besluttet, at der skal i værksættes en ny samlet strategisk it-satsning. Målet er blandt andet, at omsætte visioner til konkret viden og ordrer. Kom og vær med til at præge den nye satsning ved et Kick-off arrangement.
|
Dato:
|
24. marts 13:30 - 17:00
|
|
Sted:
|
GlobalConnect A/S, Hørskætten 3, 2630 Taastrup
|
|
Tilmeldingsfrist:
|
22. marts 2010
|
|
Pris:
|
Medlemmer gratis deltagelse. Ikke-medlemmer 600,- kr. Ved betaling pr. faktura tillægges et ekspeditionsgebyr på 200 kr.
|
|
Vilkår:
|
Afbud senest den 22. marts 2010 pr. mail til
bbc@itb.dk
. Ved afbud efter dette tidspunkt tilbagebetales deltager-betalingen ikke.
|
Læs mere her.
Dansk Erhverv: Vind det næste udbud
Få redskaber til håndtering af udbud i it-branchen. Dette kursus er for dig, som arbejder i it-branchen, og som gerne vil vinde det næste udbud, du deltager i. På kurset behandler vi alle faserne i et udbud, og du får redskaber til at håndtere et konkret udbud. Endelig vil kurset behandle spørgsmålet om, hvornår og hvordan du får noget ud af at klage.
|
Dato:
|
7. april 14:00 - 17:00
|
|
Sted:
|
Børsbygningen, Slotsholmsgade 12, 1217 København K
|
|
Tilmeldingsfrist:
|
25. marts 2010
|
|
Pris:
|
Det koster kr. 500,- ekskl. moms at deltage i dette kursus.
|
|
Vilkår:
|
Kurset henvender sig til medlemmer af Dansk Erhverv og IT-Branchen.
|
Læs mere her.
Moeskjær International er ITB-medlemsprofilen
Moeskjær International leverer fysisk IT-sikkerhed, køle- og brandløsninger til datacentre og serverrum. Virksomheden har i løbet af de sidste 15 år specialiseret sig på køleområdet og er nu hoveddistributør af køleløsninger i Skandinavien.
I begyndelsen handlede Moeskjær International med køleelementer og isolering, men virksomheden har siden udvidet kompetenceområdet til brandløsninger til selvstændigt byggeri og rum-i-rum-løsninger.
Læs mere her.
ITB udvalgsmøder
-
Direktør-netværk for kopi- og printvirksomheder: 3. marts, 9.00-10.30
-
Mobil Brancheforum kick-off: 17. marts 10.00-16.00
-
Mobile World Congress udstillermøde: 18. marts, 14.00-16.00
-
Styregruppen Kvindelige Ledere i ITB: 19. marts, 13.30-15.30
-
Udvalget Unge i IT: 23. marts, 9.30-11.30
-
Sundheds-it udvalget: 23. marts 11.00-17.00
-
ITB forretningsudvalg: 25. marts 12.30-15.00
-
Digital forvaltning udvalget: 26. marts 9.00-11.00
Læs mere om ITBs forskellige udvalg her.
Rådgivning og medlemstilbud
Danica Pension
Med en Danica it-Pension får ITB-medlemmer adgang til markedets bredeste og mest fleksible produktpalette på både forsikring og pension. IT-Branchens medlemmer får adgang til bred finansiel rådgivning, som giver såvel virksomhed som medarbejder mulighed for at få et samlet overblik over bank, realkredit, forsikring og pension.
Læs mere her.
Se oversigt over alle ITBs medlemstilbud her.
Andre arrangementer
Viborg: Herfra og til fremtiden
IT-Forum Midtjylland arrangere et netværksmøde om fremtidens teknologier. Se, hør og prøv herefter Demolab-udstillingen med samfundets kommende teknologier, såsom Augmented Reality og haptiske interfaces. Deltag i diskussionen om perspektiverne - og prøvekør en Segway!
Tag med på en rejse ind i en fremtid af GPS-baserede tjenester, vanvittige brugerflader, intelligente hjem, utrolige prototyper og et blik på, hvorfor brugerinddragelse er så vigtig, når ny teknologi skal anvendes.
|
Dato:
|
1. marts, kl. 15.00-17.30
|
|
Sted:
|
Mercantec (auditoriet) H.C. Andersens Vej 9, 8800 Viborg
|
|
Tilmeldingsfrist:
|
28. februar, kl 12.00
|
|
Pris:
|
Medlem af it-forum midtjylland: Gratis; Medlem af ViborgEgnens Erhvervsråd: Gratis; Normalpris: 650 kr.
|
Læs mere her.
Forskningsmidler til strategiske vækstteknologier
Planlægger du at søge støtte til strategisk forskning inden for intelligente Samfundsløsninger eller nanoteknologi, Bioteknologi og Informations- og Kommunikationsteknologi, eller vil du blot gerne høre nærmere om de i alt ca. 175 mio. kr., der nu udbydes på de to områder? Så inviteres du til informationsmøde, hvor medlemmer af Det Strategiske Forskningsråds programkomite for strategiske vækstteknologier orienterer om årets opslag og forventningerne til de kommende ansøgninger.
|
Dato:
|
10. marts kl. 14.30 samt 25. marts kl. 14.30
|
|
Sted:
|
10. marts: FUHU Konferencecenter - Fiolstræde 44, København
25. marts: Studenternes Hus -lokale 246, Fredrik Nielsens Vej 2-4, Århus
|
|
Tilmeldingsfrist:
|
2 dage før hvert møde
|
|
Pris:
|
Arrangementet er gratis.
|
Læs mere her.
Matchmaking med estiske IT virksomheder
Mød 9 estiske it virksomheder til reception og efterfølgende matchmaking på den Estiske Ambassade i Hellerup.
|
Dato:
|
10. marts kl. 17.30
|
|
Sted:
|
Estlands Ambassade, Aurehøjvej 19, 2900 Hellerup
|
|
Tilmelding:
|
Kan ske til
helle@marketselect.dk
|
|
Pris:
|
Arrangementet er gratis.
|
Oversigt over estiske virksomheder kan hentes her.
|